Зведення фундаментальних постійних планет земної групи в єдину планетарну систему координат
Фис, ММ, Бридун, АМ, Демків, ІІ, Хомета, ТМ |
Косм. наука технол. 2024, 30 ;(6):09-09 |
Язык публикации: Ukrainian |
Аннотация: Дві групи величин, що характеризують планети як небесне тіло: динамічне стиснення та параметри зовнішнього гравітаційного поля планети, задаються в різних системах координат. Проте сучасні запити природничих наук про планети, включаючи Землю, потребують спільного застосування цих параметрів, що вимагає їх подання в єдиній системі координат. У більшості випадків коефіцієнти розкладу гравітаційного поля до сьогодні приводяться в систему координат, пов’язану з головними осями планетарного еліпсоїда, в якій назначається динамічне стиснення. Логічніше робити навпаки: виразити динамічне стиснення планети в її загально планетарній прямокутній системі координат, залишаючи незмінними коефіцієнти розкладу гравітаційного поля в ряд. Це значно скорочує кількість обчислень та похибку при зведенні до планетарної системи координат, яка стає все більш уживаною в практиці у зв’язку з її використанням в GPS технологіях.
У роботі наведена формула динамічного стиснення планети через всі тензори другого порядку гравітаційного поля небесних тіл Земної групи Сонячної системи. Виконано зведення параметрів в єдину прямокутну систему координат для цих планет. Для конкретних моделей гравітаційного поля планет визначені коефіцієнти пропорційності з якими входять тензори інерції. На прикладі планети Земля показана можливість застосування при побудові тривимірних моделей розподілу мас надр небесного тіла до другого порядку включно та виконано порівняння обчислень значень густини в двох різних системах координат. Результати порівняння підтвердили правильність алгоритму зведення в одну систему координат.
Завдяки такому підходу спрощується інтерпретація отриманих результатів, оскільки появляється можливість безпосереднього використання наявних картографічних матеріалів для візуалізації отриманих результатів. Це в свою чергу дає змогу пов’язати особливості розподілу неоднорідностей мас планет з географією особливостей фігури небесного тіла.
|
Ключевые слова: гравітаційне поле, густина., динамічне стиснення, планетарна система координат, розподіл мас |
Рубрика:
Повний текст (PDF)